Zgodnie z obietnicą z poprzedniego wpisu, teraz przeniesiemy się do naszych południowo-zachodnich sąsiadów. W Czechach na nartach byłem w Harrachovie, Janske Lazne, Rokytnice nad Jizerou, Spindlerovy Mlyn. Karkonosze oferują cały przekrój ośrodków zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Czesi zainwestowali duże pieniądze w infrastrukturę narciarską, stąd niemała ilość ośrodków z dużą ilością różnorodnych tras narciarskich.
Za chwilę przejdę do omówienia każdego kompleksu z osobna lecz teraz zaproponuję wycieczkę narciarsko-objazdową dla wprawionego narciarza. Poniżej przedstawiam mapkę z ośrodkami, na które warto się wybrać. Jak widać odległości pomiędzy ośrodkami nie są duże, dlatego proponuję klasyczny 6-dniowy wyjazd narciarski w którym odwiedzimy ośrodki: Rokytnice nad Jizerou (1 dzień), Harrachov (1 dzień), Szpindlerowy Młyn Medvedin (1 dzień), Szpindlerowy Młyn Święty Piotr (3 dni).
Narty w Rokytnice nad Jizerou – Horni Domky.
Ośrodek położony niespełna 20km od granicy Polski. Idealny pod pierwsze szusowania, z niezbędna infrastrukturą tj. nowoczesne wyciągi, naśnieżane sztucznie trasy, miasteczko turystyczne, zróżnicowany poziom tras, darmowy skibus (co to jest, o tym będzie później), wypożyczalnie sprzętu, darmowy parking samochodowy. Łączna długość tras zjazdowych wynosi 13,5km.
W praktyce.
Tras jest niemało, wyciągów również, prowadzi to do rozjeżdżania się narciarzy po wielu nartostradach, używania dużej ilości kolei co powoduje, że nie czeka się długo na wjazd na górę przy jakimkolwiek wyciągu. Dla bardziej wprawionych są tutaj trasy czerwone i czarne, a dla początkujących mnogość niebieskich.
Samochód czy skubus?
Parkingi P2, P3 i P4 są darmowe w godzinach 07:00-19:00, czyli dłużej niż godziny funkcjonowania wyciągów. Parking P1 jest płatny godzinowo, znajduje się on najbliżej ośrodka. Tutaj przesyłam odnośnik do oficjalnej strony na temat parkingów. Jeśli chcecie zameldować się na dłużej w Rokytnicach proponuję nocleg, który znajduje się nieopodal przystanku skibusa.
Zapytacie co to? Skibus, w Czechach i nie tylko, jest to specjalny autobus dowożący narciarzy na stok. Zatrzymuje się na określonych przystankach w najbliższej ośrodkowi miejscowości/-ach. Na przystankach są rozkłady odjazdów, w internecie również. Przejażdżka skibusem nic nie kosztuje, także jeśli ktoś chce się uraczyć grzanym winkiem na stoku to jest to świetna opcja.
Nasza opinia o skibusach w Czechach.
Gorąco polecamy ten sposób, sami organizując wyjazd narciarski zawsze z tego dobrodziejstwa korzystamy. Jest to bardzo wygodne, do przystanku idziemy już w pełnym osprzęcie, w butach narciarskich. Nie mamy problemu związanego z zaparkowaniem, nie przebieramy się na parkingu w samochodzie, podjeżdżamy zawsze blisko wyciągu lub kas. W Rokytnicach nad Jizerou taki skibus oczywiście funkcjonuje, link do trasy, przystanków, rozkładu jazdy zostawiam tutaj. Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego znajdują się zarówno w miasteczku, jak i przy ośrodku. Co do cen skipassów odsyłam tutaj.
Warto jeszcze wspomnieć, że kupując karnet do ośrodka narciarskiego Horni Domky, dostajemy możliwość szusowania również w mniejszym ośrodku w Rokytnicach nad Jizerou – Studenovie.
Harrachov.
Kolejnym przystankiem na naszej narciarskiej mapie jest Harrachov. Miejscowość położona najbliżej Polskiej granicy ze wszystkich dzisiaj omawianych – odległość od Polany Jakuszyckiej wynosi jedynie 8km. W mieście znanym fanom skoków narciarskich znajduje się 7,9km tras zjazdowych. Główne nartostrady to 2 trasy czerwone, czarna i niebieska. Do tego kilka pomniejszych łączników oraz oślich łączek do nauki.
Z praktycznej strony.
W ośrodku w Harrachovie pod stacjami nie ma darmowego parking, pomimo tego zalecam zostawić auto pod stacją Ryzoviste, o tutaj, koszt na cały dzień to 100CZK (17zł). W centrum miasta znajduje się darmowy parking, niestety jest on dosyć daleko (1,1km) od dolnej stacji przy głównej części kompleksu. Decyzję pozostawiam Wam.
W Harrachovie, w Czechach również funkcjonuje Skibus, trasę przejazdu, przystanki oraz rozkład podsyłam tutaj. Niestety, z tego co widzę w broszurze informacyjnej przejazd skibusem dla osoby dorosłej kosztuje 20CZK, a dla dzieci 10CZK. Zgodnie z poprzednim wpisem dot. początków narciarstwa, w Harrachovie występuje podział na Sezon Główny i Pośredni.
Ceny w tym drugim są oczywiście niższe, dodatkowa zniżka jest przewidziana za posiadanie wpisem. Tak przedstawia się cennik w tym ośrodku narciarskim. Problemów z wypożyczeniem nart nie będziecie mieli w ogóle, miasteczko to żyje turystyką narciarska, zatem wypożyczalni tutaj znajdziecie bez liku.
Czeski Spindleruv Mlyn.
Z Harrachova udajemy się do czeskiego „Zakopanego”, najbardziej znanej i turystycznej miejscowości związanej z narciarstwem w Republice Czeskiej – Spindlerovego Młyna. Popularnego „Szpindla” od Lubawki – miejscowości granicznej z Czechami dzieli 60km, a odległość w linii prostej od szczytu Śnieżki to tylko 10km. Jak na kurort przystało ilość tras narciarskich jest tutaj większa niż w poprzednio omawianych ośrodkach. Suma długości wszystkich tras wynosi 24,4km.
W ośrodku jest wiele tras dla narciarza o każdym stopniu zaawansowania – od oślich łączek, przez łatwe, aż po trasę Pucharu Świata FIS. Kupując Skipass mamy możliwość szusowania na wszystkich nartostradach z powyższej mapki. Trasy są rozłożone na 3 górach niepołączonych wyciągami, zatem zapytacie jak przedostać się z ośrodka Svaty Petr na Medvedin lub odwrotnie? Oczywiście Skibusem. Są aż 4 linie skibusa – żółta, zielona, niebieska i czerwona. Trasę linii skibusów przedstawiam poniżej:
Niestety, na stronie ze źródła obrazka nie jest przedstawiony rozkład jazdy skibusów, o skibusach również nie ma nic na oficjalnej stronie ośrodka, co dziwi. Być może w czasach pandemii zrezygnowano z tej formy środka transportu.
Kilka wskazówek co do noclegów.
Warto zaplanować sobie nocleg przy którymś z przystanków, tak aby komfortowo dojeżdżać do i z wyciągów po całym dniu zjazdów. Będąc tam 5 lat temu nocowaliśmy w Chata Labska. Warunki były skromne, brak toalety oraz WiFi w pokoju, daleko od centrum, lecz do przystanku żółtej nitki Skibusa było jedynie 40m. Czy polecam ten nocleg? Jeśli jedziecie z dziećmi albo na romantyczny wypad tylko we dwoje, zdecydowanie nie.
Natomiast jeśli wybieracie się paczką znajomych/studentów i nie potrzebujecie luksusów a jedynie dachu nad głową – warto się zastanowić. Dodam, że ogromnym atutem tego obiektu w 2015roku była cena oraz darmowy parking dla samochodu na terenie obiektu, dlatego się na niego zdecydowaliśmy. Jeśli chcecie dojeżdżać codziennie na stoki samochodem proponuję zostawić auto tutaj lub tutaj. Drugie „tutaj” jest zdecydowanie bliżej wyciągów, więc najpierw próbowałbym tam szukać miejsca postojowego.
O wypożyczalniach nart i cenach karnetów.
W mieście znajdziemy bardzo dużo wypożyczalni oraz sklepów ze sprzętem narciarskim. Ośrodkiem narciarskim w Spindlerovym Mlynie zarządzą słowacka spółka Tatry Mountain Resorts (ta sama co w Szczyrku). Ceny skipassów jak na prawdziwy kurort narciarski przystało nie są niskie, w ośrodkach narciarskich powyższej firmy zastosowano metodę „elastycznych” cen, więc planując wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem lub wybierając termin w niskim sezonie możemy upolować karnet taniej. Strategia cenowa opiera się na prostej zasadzie popytu i podaży. Najtańszy karnet wychodzi kupując on-line kartę GOPASS z dostawą do domu, kartę doładowujemy odpowiednią kwotą, którą przeznaczamy na zakup skipassu na wybrany ośrodek narciarski. Droższą opcją jest zakup karnetu w automatach przy wyciągu dolnej stacji, a najdroższą kupno w kasie. Dodam, że karta Gopass jest ważna na wszystkie ośrodki narciarskie zarządzane przez spółkę Tatry Mountain Resorts np. Szczyrk, Jasna – Słowacja.
Janske Lazne.
Mój faworyt. Ośrodek z największą ilością kilometrów z wyżej zestawionych. Na jednym karnecie możemy jeździć aż na 50km tras. Miejscowość znajduje się w odległości 28km od granicy Polski w Lubawce, a od „Szpindla” dzieli ją niecałe 35km.
Jest to największy ośrodek narciarski w Czechach. Jak widać na powyższej mapie tras narciarskich mamy całe mnóstwo, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Lepszym narciarzom polecam stacje narciarskie Cerna Hora oraz Pec pod Snezkou. Początkującym ośrodek Cerny Dul. Oczywiście pomiędzy ośrodkami funkcjonuje skibus. Na każdym z ‘podośrodków’ znajdziemy wygodne koleje krzesełkowe.
Co ciekawego mogą zaoferować Janske Lazne w Czechach?
Ciekawą atrakcją tego kompleksu jest możliwość przemieszczenia się prawie na nartach z ośrodka Cerna Hora na ośrodek Pec Pod Snezkou. Opcja ta nazywa się skitour.
W taki oto pojazd wsiadamy na szczycie Cernej Hory. Część drogi pokonujemy tą „marszrutką”, następnie kawałek na nartach, znowu w pojazd, dalej ponownie na nartach. W ten sposób dostajemy się do ośrodka Pec pod Snezkou. Całość zajmuje około 20minut. Niestety, w odwrotną stronę musimy skorzystać ze skibusa. Ta podróż zajmie dłużej, aż około 40minut. Wymienność ośrodków jak w Alpach? Prawie. Brawa za pomysł! Skoro już przy skibusach jesteśmy, to mapa funkcjonowania skibusa jest na szeroką skalę.
Noclegi.
My mieszkaliśmy w miejscowości Horni Marsov, skąd codziennie komfortowo dojeżdżaliśmy do gondoli na Cerną Horę skibusem. Nocleg mieliśmy w pensjonacie U Hlinku, do najbliższego przystanku skibusa mieliśmy 7 min pieszo.
Warunki były adekwatne do ceny, miejsce parkingowe zapewnione na podwórku. Nic nam, 7- osobowej ekipie nie brakowało. Polecam ten nocleg.
Kolejnym razem byliśmy w miejscowości Svoboda nad Upou w Penzion O.K. Przystanek skibusa oddalony o 150m od noclegu.
Tutaj noclegi były w lepszym standardzie, samochód zostawiliśmy obok pensjonatu. Noclegi były odpowiednio droższe, w lepszej lokalizacji. Również polecam ten pensjonat.
Parkingi.
Co do parkingów przy wyciągach. W Janske Lazne są 4 parkingi dla samochodów osobowych. Cena za dobę parkowania na każdym z nich wynosi 100CZK. Parkingi bardzo intensywnie się zapełniają do godz. 10. W zasadzie, już po godz. 9 będzie ciężko znaleźć miejsce parkingowe. O szkółki narciarskie jak i wypożyczalnie nie musicie się martwić. W ośrodku funkcjonuje centrum testowe nart firmy Atomic. Można wypożyczyć najwyższe modele tej marki. Początkujacy – nie martwcie się, wypożyczalnie znajdują się w mieście jak i przy wyciągu. Ogromna ilość tras niesie za sobą konsekwencje finansowe. Ośrodek do tanich nie należy, lecz jest wart każdej wydanej korony. Tutaj przedstawiam cennik. I tym smutnym akcentem zakończymy omawianie tego kompleksu 😉
Kończąc temat nart w Czechach.
Podsumowując, jeśli miałbym wybrać jeden ośrodek, na którym miałbym spędzić kilka dni i byłbym początkującym narciarzem wybrałbym Rokytnice nad Jizerou. Kameralny ośrodek, nowoczesna infrastruktura, kilkanaście kilometrów od polskiej granicy, mniejsze kolejki do wyciągów, wystarczająca ilość tras. Polecam ten ośrodek z autopsji, sam będąc w nim dwukrotnie jako początkujący narciarze wraz z rodzicami świetnie się bawiliśmy się na traskach. Dla bardziej zaawansowanego narciarza bezsprzecznie polecam Cerna Hora Resort Janske Lazne. Namiastka infrastruktury alpejskiej, wiele trudnych tras, jest czymś co przyciąga do tego ośrodka. Nie oznacza to, że pozostałe ośrodki się do niczego nie nadają. Polecam odwiedzić je wszystkie i wyciągnąć własne wnioski 😉. Ja po prostu wskazuję swoich faworytów w Czechach. W następnym wpisie, odwiedzimy naszego kolejnego południowego sąsiada – Słowację. Opiszę znajdujące się tam 2 ośrodki narciarski. Do zobaczenia!