bagaż podręczny na 2 tygodnie

W bagaż podręczny na dłużej niż tydzień?! No Way!

Cześć Travelersi!

 

Czy tak jak nas, kuszą Was tanie bilety linii lotniczych? A jak już się zdecydujecie to okazuje się, że w cenie jest tylko bagaż podręczy, a za rejestrowany trzeba zapłacić miliony monet? Jeśli odpowiedź brzmi 'TAK’, to zapraszamy do dalszej lektury 😉

Skusiliście się na lot, a w cenie jest tylko bagaż podręczny i jak to zrobić, aby zmieścić się na 2, 3, a nawet 4 tygodnie w malutką walizeczkę? Cóż, też to przerabialiśmy i w końcu udało się nam wypracować listę niezbędnych rzeczy do zapakowania. Po kliknięciu tu możecie ją pobrać w pdf prosto na swój telefon lub do wydruku. Ta lista powstała, po wielorazowych ,,wtopach” pakowniczych. 

Nie ma co się oszukiwać, czasem zdarzało się nam (raczej częściej Ewelinie)  zapakować 3 stroje kąpielowe, buty do trekkingu i 2 torebki (?) mimo, że wyjeżdżaliśmy na 4 dni, zwiedzać stolice innego państwa, a w planach nie było basenu ani innego plażowania czy chodzenia po górach. No cóż, 'na wszelki wypadek’ tu się nie sprawdza. 

lecimy z małą walizką
Tak, te malutkie walizeczki wystarczyły nam na 2 tygodnie w Ameryce Południowej

Dokumenty

Paszport, proste i logiczne. Jednak czy wiecie, ze warto też mieć ze sobą ksero tego dokumentu? Przyda się Wam np. przy wypożyczaniu skutera w Azji. Po co ryzykować, utratę najważniejszego dokumentu skoro można dać jego ksero? oczywiście nie każda wypożyczalnia się na to godzi, ale zawsze warto spróbować.

EKUZ, macie i korzystacie? Jeśli nie, to bardzo Was do tego zachęcamy. Jest to darmowa karta ubezpieczenia zdrowotnego. Możesz z niej korzystać na terenie UE, jednak zanim udasz się z nią do lekarza, sprawdź czy cel w jakim się do niego udajesz jest refundowany.

Ubezpieczenie. Zawsze, na każdą podróż. Obecnie korzystamy z rocznego ubezpieczenia EURO26,  rok temu mieliśmy Planetę Młodych. Nie możemy się wypowiedzieć o żadnej z nich ani pozytywnie, ani negatywnie, ponieważ (na szczęście!) jeszcze nie dane było nam korzystać z ich usług podczas wypadku. Nauczeni doświadczeniem, wiemy, że zawsze, ale to ZAWSZE należy być ubezpieczonym od wypadków. Dlaczego? Otóż przez gapiostwo i zapominalstwo, w 2015 roku Ewelina połamała poważnie nogę w kolanie, jeżdżąc na nartach i przez 4 miesiące chodziła w ortezie. Czy dostała odszkodowanie? Nie, i to ją nauczyło, że zawsze trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie. Wyjeżdżasz? Nie bądź jak Ewelina! Ubezpiecz się. 😅

Karty pokładowe. Na szczęście, technologia tak idzie na przód, że w coraz większej liczbie linii lotniczych wystarczy okazać, do zeskanowania kod QR. Cieszy nas to bardzo, bo dzięki temu, niedługo nie trzeba będzie zabierać ze sobą papierowych wersji biletów , co zawsze wiąże się z dodatkowym stresikiem. Bo co będzie jak zapomnę biletu?! 😉

Czy tak jak my szukacie możliwości zakupu tańszych biletów online, na różne atrakcje? Jeśli tak, to koniecznie pamiętajcie sprawdzić czy musicie mieć ze sobą wydrukowane wejściówki. Na szczęście świat idzie na przód i coraz częściej wystarczy okazać zakup w telefonie.

paszporty
najważniejszy dokument 😉

Ubrania

Po opracowaniu sposobu na pakowanie, udaje się nam zmieścić rzeczy w walizkę i bez baw wyjechać na więcej niż 2 tygodnie. Jak to możliwe, zapytacie? Banalnie prosta sprawa, raczej nie odkryliśmy ameryki lecz odkryliśmy miejskie pralnie!

Tak bardzo znane i lubiane w Stanach. Tam najczęściej występują w formie samoobsługowej. Wiecie, że powstały już w 1934 roku w Teksasie?  Na pewno każdy z nas widział takie pralnie filmach. Co prawda, my jak do tej pory z samoobsługowych nie korzystaliśmy. Jednak zawsze oddajemy nasze rzeczy, które potrzebują odświeżenia do miejscowych, zwykle rodzinnych biznesów. Zostawiasz, umawiasz się na dana godzinę po odbiór i już! 

Wymyśliliśmy pewną zależność, która może i Wam się spodoba. Wszystko zależy od długości naszego tripa. A więc:

  • jeżeli jedziemy 1-5 dni to bierzemy dokładnie tyle kompletów outfit’ów (łącznie z bielizną) ile dni,
  • jeśli jedziemy na 6 dni i więcej to bierzemy maksymalnie 6 outfit’ów (łącznie z bielizną) i po 5 dniu oddajemy do pralni, następnego tygodnia tworzymy inne konfiguracje odświeżonych ubrań 😎

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zmieścić się w bagaż podręczny, bez większego problemu. Że też wcześniej na to nie wpadliśmy… 

No dobra, fajne rozwiązanie z tymi pralniami, ale ile to kosztuje, skoro bardziej się opłaca niż bagaż rejestrowany? To tak, z pralni korzystaliśmy w Azji oraz Ameryce Południowej. Koszt prania wynosił za kilogram w Azji 6-8 zł. W Ameryce Południowej natomiast ok. 10-12 zł. Prawda, że to niewiele porównując dopłacenie za duży bagaż? Przy takiej opcji jesteście w stanie zaoszczędzić nawet do 200 zł! A to już na samym początku planowania wyjazdu! Warto przemyśleć takie rozwiązanie, nie? 

bagaż podręczny
Gotowi lecieć do Azji!

Laczki

W tym akapicie krótko o butach. Tak wiem, wiem o butach można i wiersze pisać. Jednak jeśli chodzi o pakowanie to zwięźle i na temat:

  • najwygodniejsze, sprawdzone (polecamy sportowe) buty zakładamy od razu na stopy, ponieważ takie buty zwykle zajmują dużo więcej miejsca. Muszą się one wykazywać i przy długich spacerach czy jeździe na rowerze
  • sandałki lub espadryle, gdy jest bardzo ciepło, zwiedzamy miasta lub najzwyczajniej chcemy mieć jakieś ładne buty ze sobą do sukienki na wieczorną randkę 😏
  • no i ostatnie to klapki, zawsze zabieramy ze sobą jakieś japonki, aby móc swobodnie wziąć prysznic nie martwiąc się o to w jakich warunkach to się dzieje. Dodatkowo, zawsze mogą nam posłużyć jako 'szybkochody’ do nałożenia i wyjścia do sklepu czy plażę.

Lekarstwa

Skoro problem z ubraniami mamy rozwiązany, to co z resztą? Czy zabieramy ze sobą leki? My zawsze zabieramy ze sobą pakiet leków. Robimy to po to aby nie musieć biegać i szukać apteki. Co jeśli złapie nas gorączka, a będziemy mieszkać 30 kilometrów od miasta? Wolimy się tym nie przejmować!

Zaraz, zaraz, a czy w bagażu podręcznym można przewozić leki? Tak, zgodnie z obowiązującym prawem, przewóz leków jest dozwolony. Nie ma ograniczeń co do ilości przewożonych lekarstw. Jednak wszystko z głową! Zabierzcie ze sobą tyle, ile jest wam niezbędne na całkowity czas trwania podróży. 

Jeśli zamierzacie przewieźć lekarstwa wydawane tylko i wyłącznie na receptę, warto jest mieć ze sobą jakieś potwierdzenie konieczności ich zażywania. Nam się jeszcze nie przydarzyło, jednak kontrolerzy mają prawo prosić o okazanie takiego dokumentu.

Nasze leki zawsze pakujemy w przezroczystą torebkę strunową, tak aby jej zawartość była widoczna. Zawsze też, wyciągamy wszystko z opakowań, aby zaoszczędzić miejsce. Wyczytaliśmy w kilku miejscach, ze przewóz leków warto zgłosić dla kontrolerów bagaży. Osobiście nigdy tego nie robiliśmy i nie było z tym problemu. 

Jakie leki zabieramy? Na wszelkie bóle, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i w drugą stronę ;), coś na grypę/katar/kaszel, od choroby lokomocyjnej, wapno, witaminę C i najważniejsze probiotyki. Staramy się już przed wyjazdem przygotować nasze brzuszki. Dlatego też ok. 2 tygodnie przed dłuższą podróżą na inny kontynent zaczynamy brać probiotyki, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Elektronika

No przecież nikt z nas nie ruszy się do innego pokoju bez smartphone, a co mówić na wczasy, prawda? Nic nie poradzimy, w dzisiejszych czasach nawet nasi dziadkowie korzystają z możliwości technologicznych, jakie dają nowe telefony. Często służy jako nawigacja, aparat, czasoumilacz, tłumacz a to wszystko w jednym urządzeniu. A więc telefon jest, do tego ładowarka obowiązkowo! Sami korzystamy z ładowarki z dwoma portami USB, aby móc w szybki sposób naładować dwa urządzenia.

Jeśli ruszacie gdzieś za granicę, niezbędny może okazać się adapter podróżniczy W różnych krajach na świecie gniazda elektryczne różnią się od siebie. Nim gdzieś ruszymy zawsze sprawdzamy jakie napięcie i rodzaj gniazd występuje w danym państwie. Przyjaciółka sprawiła nam prezent i przed wyjazdem do Brazylii, obdarowała nas  adapterem 'Travel-Star’  obsługującym większość państw na świecie. Niestety, nam nie udało się go znaleźć w Polsce.

KAMERA GOPRO HERO 4 SESSION od kilku lat towarzyszy nam w wojażach po świecie. Jest niewielkich rozmiarów, dzięki temu łatwo ją przewozić. To ze względu na bagaż podręczny, to ogromny plus. 

Power bank zawsze znajduje się w bocznej kieszeni plecaka, tak aby w każdej chwili można było go użyć. Mamy najprostszy z najprostszych. Kiedyś Filip dostał go od taty i tak nam służy.  Pamiętajcie, że power banki nie mogą mieć więcej pojemności niż 100Wh (jest to prawie 27000mAh).

Kosmetyki

Z kosmetykami jest taki problem, że w bagażu podręcznym można zabrać jedynie 100ml opakowania. Polecamy kupić zestaw pojemniczków i przelewać je z dużych butelek. Dlaczego? Ponieważ tak jest duuużo taniej i możecie te małe buteleczki wielokrotnie stosować. Mniej plastiku, czystsza planeta 💚🌎. Druga opcją jest kupienie wszystkiego na miejscu po przylocie. Dokładną listę kosmetyków i środków higienicznych jakie zabieramy możecie zobaczyć pobierając tego pdf

Ważne, ale bezpańskie

Mamy też grupę niezbędnych aczkolwiek nieprzyporządkowanych rzeczy, bez których nie możemy się ruszyć. 

  • Ręcznik, sprawa oczywista. Zaopatrzyliśmy się w ręczniki sportowe, szybkoschnące z mikrofibry. Średnio za nimi przepadamy, jednak na podróże, a szczególnie objazdówki sprawdzają się świetnie. Zajmują mało miejsca, szybko schną, a o to przecież własnie nam chodzi.
  • Opaska na oczy, ponieważ co niektórzy 😉 mają problem żeby zasnąć jak nie jest zupełnie ciemno. 
  • Jasieczek, to mała podusia, która zawsze towarzyszy nam w drodze. Nie zajmuje prawie miejsca, ma wymiary 15×15 cm i przyczepiamy ją na zewnątrz bagażu, tak aby nie zajmować przestrzeni w środku.

Więcej rzeczy jest umieszczonych na naszej liście. Śmiało pobierajcie na telefony czy komputery do druku. 

Linie lotnicze, a bagaże podręczne

Każdy z przewoźników ma inną politykę bagażową, łatwo się pogubić w tym wszystkim. Dlatego poniżej stworzyliśmy Wam szybkie odnośniki do stron linii lotniczych, których sami również najczęściej używamy. Koniecznie zwróćcie uwagę na słowo bezpłatnie. Może akurat szukaliście takich informacji, a tu znajdziecie szybkie porównanie 😊

lot dokadkolwiek

Spakowani?

Wszystkie informacje które podaliśmy są naszymi subiektywnymi przemyśleniami oraz zostały oparte na własnych doświadczeniach. na każdy z wyjazdów lekko modyfikujemy naszą listę pakowniczą. Trochę innych rzeczy będziemy potrzebować jadąc na narty, a innych w ciepłe kraje czy na trzydniowy wypad do europejskiej stolicy. To jest tylko ogólny zarys, aby nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach. 

To jak Travelersi? Przekonaliśmy Was, że da się spakować na wiele dni w bagaż podręczny? Może wy macie jakieś ciekawe, innowacyjne triki do pakowania, chętnie je poznamy! 😊

e&f 👫

#dokadkolwiek 💚🌎