dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, busem przez świat, książki podróżnicze, top 10 książęk podóżniczych

Lista polskich książek podróżniczych, idealnych na wiosenne poranki

 

Jako, że restrykcje pandemiczne nie maleją, a wręcz przeciwnie, coraz więcej państw wprowadza kolejne lockdown’y. Hotele, restauracje i atrakcje turystyczne to się otworzą to się zamkną. Ciężko nadążyć za tak szybkimi zmianami. To wszystko nie napawa optymizmem, dlatego ja uciekłam w stronę książek.

W dawnych czasach o tej porze roku, właśnie wrócilibyśmy z Filipem z nart i przygotowywalibyśmy się do jakiegoś city break’u lub dłuższej majówki… Jak jest każdy widzi. Byliśmy chwilkę w Szczyrku aby zaspokoić nasze narciarskie potrzeby, jednak to nie do końca to o czym marzyliśmy… Na naszym blogu z utęsknieniem powstały wpisy o świetnych miejscówkach narciarskich/snowboardowych za granicą, które mieliśmy okazję odwiedzić.

Zbiory polskich bibliotek rosną w siłę. Niezwykle cieszy mnie fakt, że tak obszernie rozwija się dział podróżniczy i około podróżniczy. Mamy coraz więcej ciekawy książek aby zacząć poznawać świat poprzez czytanie i rozwijanie wyobraźni. Nie wszyscy lubią czytanie typowych przewodników po świecie, aby znaleźć inspirację do wybrania kierunku podróży. Dlatego chciałabym Wam polecić pozycje które nie są typowymi przewodnikami, są raczej opowiadaniami autora o jego przeżyciach, miejscach i ludziach. Każdy z pisarzy przeszedł różną drogę by rozpocząć swoją wyprawę. Bez żadnego wyjątku twórcy startowali z innego miejsca, bo przecież nie ma dwóch identycznych ludzi, sytuacji czy przypadków. 

Aby uciec trochę od tego co się dzieje, aby poczuć się choć przez chwilę jak przed rokiem 2020, przepadłam w treściach o dalekich zakątkach świata. Odświeżyłam biblioteczkę, ale również wróciłam do moich ulubionych pozycji,  niezwykle pozytywnie nastrajających mnie do życia. Na nowo rozpoczęłam wędrówki poprzez marzenia.

Gotowi? To zaczynamy. 

dokadkolwiek, ewelina, filip, zbiór książek, dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, dodo, dodo knitter, wszędzie w domu, książki podróżnicze, top 10 książęk podóżniczych

Wszędzie w domu , ale dobrze najlepiej- Dominika Dodo Knitter

Zaczynamy z grubej rury. Najcenniejsza perełka z mojej kolekcji. Lekka, płynna, właściwie sama się czyta. Pochłonęłam ją w niecały tydzień. Opowiada prawdziwą historię, która się wydarzyła, a właściwie wciąż się dzieje. Historia młodej autostopowiczki, którą wraz z Fifim mieliśmy okazję gościć w naszym białostockim mieszkanku.

O czym jest książka ,,Wszędzie w domu , ale dobrze najlepiej’’? O odwadze, ale też o chwilach słabości. O pięknych miejscach, jak i pełnych grozy i strachu. O spotkanych ludziach. O przyjaźni od dziecka, ale też zaprzyjaźnianiu się z samym sobą. O drodze i pokonanych kilometrach, a także o ‘drodze’ w głąb siebie. A co najfajniejsze jest w tej opowieści? To, że ona dalej trwa i dlatego czekam z  niecierpliwością, na kolejną część.

Dodo obecnie przebywa w Tanzanii, ale nie martwcie się. Ta druga część już się tworzy i kto wie, może niedługo zaskoczy nas nowiutką książką :D. Szczerze, to czekam jak na szpilkach na informację ‘Kiedy?’. Dominika ostatnio pokazała na instagramie okładkę, zdradzę Wam tylko, że będzie w podobnym stylu co pierwszej książki jednak nie będzie przeważał kolor żółty. Dodatkowo sama tworzy wszystkie grafiki, które możemy zobaczyć w ebookach. Obyśmy długo nie musieli czekać na premierę nowego. 😉

Tu znajdziecie jej pierwsze dzieło.

dokadkolwiek, ewelina, książek, dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, dodo, dodo knitter, wszędzie w domu ale dobrze najlepiej, książki podróżnicze, top 10 książęk podóżniczych
Dodo Knitter, Wszędzie w domu , ale dobrze najlepiej.

Busem przez świat. Droga 66- Karol i Aleksandra Lewandowscy

No i tu wjeżdżają Oni, swoim kolorowym, fikuśnym busikiem. Zapewne nikt nie ma wątpliwości i tych Ziomeczków nie trzeba przedstawiać. To jak wywrócili, polski świat podróżniczy do góry nogami, to ja nie mam pytań. Każda ich kolejna książka okazuje się jeszcze większym hitem! Mam oczywiście swojego faworyta, jednak trzeba przyznać, że naprawdę wszystkie, które do tej pory udało mi się przeczytać, są niezwykłe.

Moją ulubienicą jest książka o drodze 66. Majestatyczna droga, owiana tajemnicą. Któż nie marzył o tym, aby wsiąść w starego Dog’a lub Cadilaka i ruszyć w długą podróż. Po drodze śpiąc w przydrożnych motelach z klatkami schodowymi na zewnątrz. Jadać tłuściutkie, pełne kalorii i wyśmienitego smaku amerykańskie burgery. Zobaczyć Wielki Kanion, Dolinę Śmierci czy las największych na świecie sekwoi. Nie uwierzę, że znajdzie się choć jedna osoba, która nigdy nie pomyślała znalezieniu się w amerykańskim śnie.

Dzięki tej pozycji mamy możliwość przejechać wraz z Ola i Karolem legendarną 66. Po drodze odwiedzając niezwykłe, ale też zapomniane miejsca. Czy też poznawać ludzi którzy wierzą w UFO? Wszystko opatrzone jest cudownymi zdjęciami krajobrazów. Ta książka to kwintesencja amerykańskiego snu w kontekście/aspekcie podróży po USA.

Jeśli marzy ci się podróż do Ameryki Północnej, to całkiem przydatna może okazać się również książka, której jestem oczywiście posiadaczką, o tym ,,Jak zorganizować własną podróż po USA’’. Czyż to nie kuszące aby dowiedzieć się już teraz, a gdy tylko świat wróci do normy spróbować własnych sił w podróży po Stanach Zjednoczonych?

W ich oficjalnym sklepie dostaniecie wszystkie pozycje Karola i Oli. Co ciekawe obecnie na większość ebooków jest 30% zniżki.

dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, busem przez świat, książki podróżnicze, top 3 książęk podóżniczych
Karol i Aleksandra Lewandowscy, Jak zorganizować własną podróż do USA

Wielki Wóz- Katarzyna Gawlas

PodróżoVanie, koniecznie przez V. To moje ostatnie z odkryć. Ta zima dała mi porządnie w kość, gdy po Nowym Roku całe zamieszanie z pandemią nie zniknęło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i uświadomiłam sobie, że raczej trudno będzie zrealizować jedno z największych marzeń. Ukojenie odnalazłam w tematyce Van Life’owej i tak właśnie natknęłam się na świetnego Vloga Kasi i Tomka pt. PodróżoVanie.

Od kanału na YT, po bloga aż trafiłam na ich książkę ,,Wielki Wóz”. Gawlasowie opisali w niej jak powolutku, małymi kroczkami zaczynają czerpać z życia pełnymi garściami. Znajdziecie tu kilka słów o tym jak dotarli do miejsca w życiu, gdy uznali że rzeczy materialne to nie wszystko i co tak naprawdę buduje w człowieku siłę i odwagę by sięgać po marzenia. 

Przez chwilę możemy poczuć się jakbyśmy byli ich cieniem, uczestniczyli w przygotowaniach do ruszenia przed siebie. Razem przeżywamy ich rozterki i wątpliwości, a także razem uczymy się cieszyć z małych rzeczy. Uważam, że ta pozycja powinna być obowiązkowa, jeśli marzysz by rzucić wszystko i oddać się światu. Dlaczego? Ponieważ Katarzyna otwarcie pokazuje, jakie towarzyszą temu emocję i że strach jest naturalną koleją rzeczy, a także jak go oswajać.

Książka ,,Wielki Wóz” dostępna jest w sklepie PodróżoVanie.

dokadkolwiek, ewelina, książek, dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, Wielki wóz, podróżovanie, książki podróżnicze, top 10 książęk podóżniczych
dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, Wielki wóz, podróżovanie, książki podróżnicze, top 10 książęk podóżniczych

Katarzyna Gawlas, Wielki Wóz

Inne ciekawe pozycje książek polskich podróżników

Jak już wspominałam na wstępie zbiory pozycji podróżniczych wydanych przez polskich twórców rosną w siłę. Dlatego też prócz wyżej wymienionych pozycji, które uważam za perełki pośród tych które przeczytałam, poniżej przedstawiam listę książek. Są to dzieła z tematyki podróży i około podróżniczych, które również warte są uwagi. Jeśli przeczytaliście już pierwsze trzy pozycje, to zerknijcie na tą listę książek. 

dokadkolwiek, ewelina, książek, dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, dodo, dodo knitter, wszędzie w domu, książki podróżnicze, top 10 książęk podóżniczych
Ilustracja z książki Wszędzie w domu , ale dobrze najlepiej, Dodo Knitter.

Poniżej znajdziecie pozycje, które wciąż czekają na moją chwilę wolnego czasu, aby mogła się w nich zatracić. 

Kilka słów podsumowania na temat książek podróżniczych

Mimo bycia ogromną fanką książek papierowych, coraz częściej wybieram ebooki. Jestem typem kloszarda, to trzeba jasno przyznać. Uwielbiam gromadzić. Ostatnio staram się minimalizować swoje zbiory lub je w jakiś magiczny sposób kompresować, dotyczy to każdego aspektu życia. Zaczynając od stosów szklanych słoików, które na pewno kiedyś się przydadzą, czy ubrania które jeszcze kiedyś będą modne, po kolorowe karteczki na notatki i błyszczące zeszyty w których żal pisać, bo są tak ładne, a kończąc na ilość książek stojących na półkach. Nigdy nie byłam porządnicka, ale tu dziś nie o tym.

Książki w wersji cyfrowej są w pełni wartościowe, dodatkowo ułatwiają panowanie nad ilością kurzu, który tak chętnie zbiera się na wszystkim.  Z ebookami jest prościej, wszystko jest w jednym miejscu, w moim przypadku w telefonie, powoli dorastam do zakupu czytnika. Wracając do sedna, bo przecież moje bałaganiarstwo nim nie jest ;). Jeśli jesteście złaknieni podróży, a nie macie jak teraz ruszyć się z domu lub macie jak, ale nie wiecie gdzie bo ‘nie można’, to serdecznie polecam Wam te książki o których rozpisałam się wyżej. Właściwie to nie tylko te, lecz wszystkie tych twórców. Warto zauważyć, że mamy wielu polskich podróżników, którzy w ciekawy sposób przedstawiają i opisują świat. Nie zawsze musimy zgadzać się z ich poglądami, jednak doświadczenia i znajomości świata nie można im ujmować.

Jeśli macie swoje ulubione pozycje, dajcie znać to chętnie o nich poczytam. Buźka! 🙂