Co zobaczyć na Sycylii? 4 najważniejsze zabytki architektury

Zabytki na Sycylii? Sycylia, to nie tylko niezwykłe widoki i malowniczy krajobraz. Wyspa może pochwalić się niezliczoną ilością zabytków architektonicznych. Wiecie, że na tej największej wyspie morza … znajdują się pozostałości świątyń greckich?! No tak, jeśli czytaliście nasze poprzednie wpisy, to na pewno już o tym wiecie ;).

Dziś przygotowaliśmy naszą TOPkę, dla koneserów architektury, archeologii i antyku. Co więcej, wybrane przez nas zabytki ułożyliśmy chronologicznie, zgodnie z czasem ich powstawania.

  1. Teatr grecki w Taorminie
  2. Noto
  3. Agrigento
  4. Villa Romana

Teatr grecki na Sycylii? 

Niepodważalnie Taormina to jedno z piękniejszych miasteczek Sycylii. Tak, wiem, że pewnie nie każdy z Was jest w stanie zgodzić się z naszym stwierdzeniem… Jednak nie można zaprzeczyć, że to w jakich okolicznościach przyrody jest położona dodaje jej uroku i szczypty magii, szczególnie patrząc na cały krajobraz z desek teatru.

Teatr grecki w Taorminie to nie lada kąsek dla fanów antycznych zabytków. Taormiński teatr nie był największym na wyspie, takie miano ma zabytek w Syrakuzach. Zdecydowanie w całym tym zamieszaniu nie chodzi o wielkość budowli.

Grecy swoje dzieło wybudowali w III w p. n. e., zaledwie wiek później zostało przebudowane przez Rzymian. Nowe miejsce walk gladiatorów mogło pomieścić aż 5 tysięcy obserwatorów. A więc skąd ta fascynacja? Teatr jak każdy inny… No nie do końca. Antyczne pozostałości otulane są przez błękitną wodę wybrzeża morza jońskiego. Siedząc na trybunach można bez opamiętania zatracić się w widoku dymiącej w oddali Etny.

Teatr grecki, Taormina, Sycylia
Taormina, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
Taormina, Sycylia, Włochy

No to czas na zabytki Noto

Zwane sycylijską perłą baroku. Całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce 1693 roku i zrujnowało ponad 40 miast. Nowe miasteczko odbudowano kilka kilometrów od ruin, pozostałych po wcześniej wspomnianej klęsce żywiołowej. Pozostałości, przypominające wydarzenia z 1693 roku, nazywane są dziś Noto Antica.

Do Noto trafiliśmy tuż po zachodzie słońca, a naszym oczom ukazała się majestatyczna brama nazwana Porta Reale. Warto jest wejść przez bramę i przespacerować się główną ulicą Corso Vittorio Emanuele aż oczom ukaże się Katedra św. Mikołaja z niezwykle imponującymi schodami. Ów schody stanowią częsty element na fotografiach ślubnych. Naprzeciw katedry znajduje się kolejna barokowa perełka, Palazzo Ducezio. Dzisiejsza siedziba rządzących miastem. Warto też zauważyć, że wszystkie budynki są w jasnym kolorze piasku.

Będąc w tym uroczym miasteczku, zwróćcie uwagę na balkony w kamienicach. Możecie być zaskoczeni, gdy waszym oczom ukarzą się konie, lwy lub inne budujące respekt zwierzęta.

PS. Jeśli jeszcze nie udało nam się Ciebie zaciekawić, to tak na koniec wspomnę, że od 2002 roku Noto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Noto, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
Noto, Sycylia, Włochy
unesco,Noto,sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, ewelina, filip
Noto, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek,
Noto, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek,

Zabytki Sycylii w postaci greckich świątyń 

Marzyliście o zobaczeniu Partenonu w Atenach, ale nigdy nie było Wam po drodze? Jesteście na Sycylii oddalonej od Greckiej stolicy o ponad tysiąc kilometrów. I tu pojawiamy się my, chcemy zaprezentować bardzo ciekawy kierunek, oddalony od Palermo zaledwie 130 km- Agrigento.

Dawne miejsce kultu greckich bogów znajduje się na wzgórzu, dzięki temu możliwe jest dostrzeżenie kilku ze świątyni, już z głównej drogi. Wszystko to sprawa, że budowalne nabierają iście boskiego charakteru. Najważniejszymi zabytki znajdujące się w Valle dei Templi bez zawahania możemy wskazać takie świątynie jak: Świątynię Junony, Świątynia Concordia, czy nasza ulubiona Świątynia Heraklesa.

Agrigento, Valley of Temples, Valle dei Templi, Sycylia, greckie świątyie na Sycylii
Agrigento, Valley of Temples, Valle dei Templi, Sycylia
Świątynia Junony, Agrigento, Agrigento, Valley of Temples, Valle dei Templi, Sycylia, greckie świątynie na Sycylii
Świątynia Junony, Agrigento
Świątynia Concordia, Posąg Ikara wykonany z brązu, Agrigento, Valley of Temples, Valle dei Templi, Sycylia, greckie świątynie na Sycylii
Świątynia Concordia, Sycylia, Włochy

Zetkniecie się tu z esencją kultury starożytnych Greków, nacieszycie oczy idealnymi kształtami kolumn, a także otrzymacie odpowiedź na pytanie: Jak oni to zbudowali?. Na taką przyjemność, warto zarezerwować trochę więcej czasu, nam zwiedzanie zajęło kilka godzin.

Więcej na temat Villa dei Templi przeczytacie tu. Jakiś czas temu tworzyliśmy dokładny przewodnik, po tym niezwykłym stanowisku archeologicznym.

zabytki, Świątynia Dioscuri, Posąg Ikara wykonany z brązu, Agrigento, Valley of Temples, Valle dei Templi, Sycylia, greckie świątynie na Sycylii
Świątynia Dioscuri, Sycylia, Włochy

Villa Romana

Czyli dom Romka, czy spuścizna po rządach Rzymian? (nie mogłam się powstrzymać ;)).  Majstersztyk! Istna freskowa Mona Lisa, tak nazwałabym to miejsce. 0,35 hektarów wyłożonych drobnymi kawałkami ceramiki, ukazującymi nie tylko ludzi i zwierzęta, ale także rośliny i figury geometryczne. Jednak to co zrobiło na nas największe wrażenie, to niezwykle rzeczywiste sceny polowań oraz zdarzenia z mitologii. Żeby zachwytów było mało, należy wspomnieć, iż to wszystko powstało od 300 roku n.e.

Ów willa znajduje się na terytorium dawnych latyfundiów, czyli ogromnych posiadłości ziemskich należąca do jednej osoby. Ze względu na rozmach z jakim zbudowano rezydencję, uważa się, że właścicielem mógł być ktoś z rodziny cesarskiej. Majestatyczność i charakter tego miejsca nie pozostawia wątpliwości, że z pewnością przynależał do najwyższych sfer Cesarstwa rzymskiego.

Sława tego miejsca nie trwa od zawsze. Okres rozkwitu szacuje się na przełomie IV i V wieku n.e. W XII wieku na teren posiadłości osunęła się ziemia, która całkowicie przykryła budowlę. Przez kilka stuleci całkowicie o niej zapomniano. Dopiero prace archeologiczne trwające od 1929 roku ukazała wielkość i niezwykłość tego obiektu.

zabytki, Villa Romana, sycylia, teatrgrecki, Włochy, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
Villa Romana, Sycylia, Włochy
Villa Romana, sycylia, teatrgrecki, Włochy, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
mozaiki, Sycylia,
zabytki, Villa Romana, sycylia, teatrgrecki, Włochy, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
Villa Romana, Włochy

Krótkie podsumowanie

Mam nadzieje, że powyższe zestawienie przyda się Wam podczas planowania własnej wizyty na tą niezwykłą włoską wyspę, jaką jest Sycylia. Wiem, że jest dużo więcej ciekawy miejsc, niż te wymienione we wpisie. Jak już wspomniałam wyżej, są to ściśle subiektywnie odczucia. Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi miejscami ‘must see’, to śmiało dajcie znać w komentarzach.