3 najpiękniejsze miasteczka, które warto odwiedzić będąc na Sycylii

Od naszego pobytu na Sycylii minęło już kilka miesięcy, a my mamy jeszcze tyle do opowiedzenia! Ten czas leci jak szalony. Ostatnio zastanawialiśmy się, nad miasteczkami, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Takie, które nie były raczej oczywistym wyborem I tu Was zaskoczymy.

W naszym zestawieniu TOP 3 nie znajduje się stolica Sycylii, Palermo. Nie znajdziecie tu również zachwytów nad Katanią. Jednak  Jest wiele innych miejsc które są warte polecenia.  Ponadto niezobaczenie ich, będąc na tej malowniczej wyspie, byłoby ogromną stratą.

mapa

Pocztówka Sycylii

Taormina, to przede wszystkim jedno z piękniejszych miasteczek położonych na Sycylii. Możecie dostać się tam jadąc na północ od Katanii (prosto z lotniska). To tu znajduje się jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków wyspy. Teatr grecki w Taorminie to nie lada kąsek dla fanów antycznych zabytków. Mimo, że nie był największym na wyspie, takie miano ma zabytek w Syrakuzach. Zdecydowanie w całym tym zamieszaniu nie chodzi o wielkość teatru.

Po obejrzeniu powyższych zdjęć, już wiecie skąd ten cały zachwyt? Antyczne pozostałości otulane są przez błękitną wodę wybrzeża morza jońskiego. A jeśli masz szczęścia i dobrą pogodę to… Siedząc na trybunach można bez opamiętania zatracić się w widoku dymiącego w oddali wulkanu. O Etnie powstał osobny wpis, więc jeśli mielibyście ochotę zgłębić informacje o tym charakterystycznym wulkanie to zapraszamy do tego wpisu. 

Prócz cudownie położonego teatru, Taormina ma jeszcze wiele do zaoferowania. Naszym faworytem jest Villa Comunale, czyli park miejski położony na niezwykle urokliwym wzgórza z którego rozpościera się widok na zatokę Naxos. Egzotyczna roślinność, nadaje niezwykłego klimatu całemu obszarowi parku. Można tam spotkać lokalnych mieszkańców ćwiczących jogę czy czytających książki w cieniu drzew. 

Więcej o Taorminie przeczytacie tu.

Taormina, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
Taormina, Sycylia
Taormina, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip, na Sycylii
Sycylia, Włochy
Taormina, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip, na Sycylii
Grecki teatr na Sycylii
Taormina, sycylia, teatrgrecki, dokadkolwiek, dokądkolwiek, Ewelina, Filip
Taormina, Sycylia, Włochy

Średniowieczna twierdza Sycylii

Uwierzcie mi, że po przekroczeniu murów przeniesiecie się w czasie! Szary kolor, kamienne budynki i ten specyficzny mikroklimat to właśnie Erice. Miasto usytuowane jest na szczycie wzgórza

Jeśli kiedykolwiek marzyliście aby przenieść się do średniowiecznego miasteczka, to świetnie trafiliście, Erice to miejsce wyjęte niczym z kadru filmu o rycerzach.

Pierwsze osady powstały tu za sprawą Elymów w VW p.n.e. Układ miasta na polanie idealnego trójką, wąskie uliczki, budynki z szarego kamienia idealnie odzwierciedlają średniowieczne osady.

Z powodu położenia w strategicznym miejscu, Erice było pragnieniem Greków, Kartagińczyków lub Rzymian. Dopiero w roku 241 tym ostatnim udało się przejąć miasto.

Castello di Venere, to właśnie tu kiedyś wznosiła się świątynia Wenus. Obecnie znajdują się tu ruiny Erice jest idealnym miasteczkiem na zwiedzanie jednodniowe, a nawet kilkugodzinne. Jedną z niezwykle ujmujących rozrywek w miasteczku jest…. SPACER. Zwykły spacer tymi uliczkami niesamowicie działa na wyobraźnię.

Miszmasz kulturowy z niezwykłym krajobrazem i nutką grozy

Castellammare del golfo miasto w zachodniej części Sycylii, wciśnięte jest między morze a górę. Z drogi łączącej Trapani i Palermo można zatrzymać się na klifie i podziwiać wyjątkowość tego miejsca. Pełne różnorodnych kultur. Rozkwitło jako miasteczko portowe już w starożytności. U wybrzeży można dostrzec twierdzę wybudowaną przez Arabów. Kolejno miejscowością zarządzali przybyli tu Normani. Piękne i stylowe kamienice oraz obiekty sakralne Castellammare del golfo zawdzięcza podbojom hiszpańskim. Najciekawsza kwestią dotyczącą tego miejsca jest wątek mafijny. Dokładnie tak, to nie ejst żadna pomyłka! W latach 50 to miejsce nie cieszyło się dobrą opinią. Podobno chociaż jeden z mężczyzn w rodzinie uwikłany był w kontakty z Sycylijskimi mafiami. Co więcej, wielu z nich miało na swoim sumieniu chociaż jedną zabitą duszę. Straszne prawda? 

Miasteczko Castellammare del golfo było jednym z głównych ośrodków handlu heroiną. Jak łatwo się domyślić nawet politycy i radni tego miasta zamieszani byli w przestępcze podziemie wyspy. Następnie ze względu na te korupcyjne zachowania włodarzy miasta, Rada Ministrów w 2004 roku postanowiła rozwiązać radę gminy.

Spodziewalibyście się takich historii w tak niedalekiej przeszłości czy podobnie jak my jesteście zaskoczeni?

Podsumowanie

Sycylia największa wyspa włoska, ma do zaoferowania wiele niezwykłych miast i mieścinek. Każde z nich zachwyca położeniem i indywidualnym charakterem. Dlatego też tak trudno zdecydować się tylko na kilka z nich gdy mamy niewiele czasu na eksplorację wyspy. Mamy nadzieję, że nasz wpis przyczynił się do wyłonienia faworytów spośród całej gamy niezwykłych miast. Więcej informacji i gotowe plany zwiedzania Sycylii jak i Włoch znajdziecie tu. Ciao!