dokądkolwiek-ewelina-i-filip-dokadkolwiek-dokądkolwiek.pl-dokądkolwiek

10 (nie)oczywistych rzeczy, które musisz zrobić będąc na Podlasiu

 

Przyszedł czas opisać, miejsce w którym wychowujemy się od dziecka. Dziś przedstawimy Wam piękno naszego województwa. Odnosimy wrażenie, że jest ono niedoceniane przez turystów, a przecież stanowi prawdziwą perełkę. Bogactwo kulturowe i krajobrazowe w jednym. To właśnie na Podlasiu możecie zachwycić się krainą jezior, endemicznymi lasami czy gatunkami zwierząt. W wielu zakątkach naszego zielonego województwa, możemy poczuć się jakby świat się na chwile zatrzymał, jakby zwolnił.

Odpocząć na łonie natury

Podlasie, to prawdziwy raj dla lubiących sielskie klimaty. Większość województwa porastają lasy. Ilość jezior i rzek zniewala. Nietrudno jest też znaleźć miejsce z dala od zgiełku miasta i innych ludzi. Suwalszczyzna, okolice Wiżajn czy Filipowa, to istny raj dla oczu, ciała i duszy. Jeżeli jesteś fanem dzikiej przyrody, soczystej zieleni dodatkowo lubisz biwakowe życie, to tu znajdziesz coś dla siebie.

dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, podlasie, ewelina, dokadkolwiek
Ewelina spieprza dokądkolwiek, Podlasie, Polska

Kościoły, kapliczki, cerkwie, synagogi i… meczety to wszystko na Podlasiu

Nie lada gratka dla prawdziwych miłośników kultów i budowli religijnych. Tak wiele grup różnych wyznań mieszka na jednym terenie. To wszystko sprawia, że Podlasie jest niezwykle piękne i zróżnicowane, pod względem budynków sakralnych, ale także obrzędów. Te elementy ukazują nam jak różnorodny i otwarty był dawniej cały nasz kraj.

dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, podlasie, ewelina, dokadkolwiek
Cerkiew w Puchłach, Podlaskie, Polska
dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, podlasie, cerkiew zielona, dokadkolwiek
Cerkiew w Trześciance, Podlaskie, Polska

Zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku

Wielu z Was może myśleć, że zobaczenie tego dużego zwierzęcia jest niezwykle trudne. Oczywiście nie liczymy tego, że udacie się do ogrodu zoologicznego lub w inne takie miejsce. No i tu Was chcemy zaskoczyć. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć nie jednego, a nawet kilka dorosłych okazów, jeśli udacie się w okolice Hajnówki w kierunku Białowieży. Nie wierzycie? To sami spójrzcie na te zdjęcia.

żubr-podlasie-dokadkolwiek-Ireneusz Smerczyński
Żubr w Hajnówce, fot. Ireneusz Smerczyński

Przespacerować się po puszczy na Podlasiu

Podlasie to zagłębie lasów pierwotnych. Województwo ma do zaoferowania bogactwo Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej oraz Puszczy Białowieskiej. Nie są to zwyczajne lasy. Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym lasem na terenie Niżu Europejskiego. Powstał, bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a dodatkową ciekawostką jest fakt, że Białowieskie dęby dożywają 500 lat. 

puszcza knyszyńska
Ściółka leśna w Puszczy Knyszyńskiej
Wieża widokowa na Kopnej Górze, Puszcza Knyszyńska

Spłynąć kajakiem po augustowskich jeziorach i rzekach

Ilość jezior i rzek wokół mojego ukochanego Augustowa, zachwyca każdego ,,wodomaniaka’’. Któż nie chciałby po odpoczywać na wodzie w niezwykłych okolicznościach przyrody, odkrywając nowe miejsca. Spływy kajakowe w okolicy Augustowa, to świetna rozrywka, również dla najmłodszych. Jeśli jesteś fanem adrenaliny, a kajakarstwo wydaje Ci się nudne, to zawsze można spróbować nart wodnych, czy oddać się szaleństwu na skuterach wodnych. Augustów, to zagłębie sportów i atrakcji wodnych.

Zachwycić się krainą otwartych okiennic

Trześcianka, Puchły i Soce to trzy wiejskie miejscowości, w których możemy podziwiać drewniane domy. Co je wyróżnia? Ozdobne okiennice, malowane jaskrawymi kolorami. Kolory wraz z wzorzystymi ornamentami tworzą niezwykle fascynujący kontrast dla ciemno brązowych (zazwyczaj), drewnianych domów. Kolory zdobiące domki i zieleń je otaczająca, tworzą niezwykle sielski klimat. Przez chwile można poczuć się tu, jak w innej krainie, krainie z baśni.

dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, podlasie, ewelina, filip, kraina otwartych okiennic, dokadkolwiek, dokądkolwiek
dokadkolwiek.pl, dokądkolwiek.pl, podlasie, ewelina, filip, kraina otwartych okiennic, dokadkolwiek, dokądkolwiek
Kraina Otwartych Okiennic, Podlasie, Polska

Ruszyć szlakiem białostockich murali

Murale, jedni uważają je za sztukę, inni zaś za dewastację i jak to mówi Fifiego dziadek ,,paśkudztwo’’. Osobiście uważam, że wykonane ze smakiem i w sposób estetyczny, ocieplają i nadają charakter miejscu. Ciekawą opcją jest szlak murali w Białymstoku. Rozsiane są po całym mieście. Podążając ich śladem, znajdziemy się też w pobliżu innych atrakcji jakie ma do zaoferowanie miasto, czyli Pałac Branickich czy Planty. Znajdzie się też coś dla fanów muzyki disco polo, mianowicie na ulicy Generała Józefa Hallera 25 można podziwiać malowidło z królem, wspomnianej przeze mnie wcześniej, muzyki. Jako, że fanką muzyki disco polo nie jestem (Filip również), dlatego uważam, że dziełem które warto zobaczyć nie jest Zenek, a ,,Dziewczynka z Konewką’’. Mural który o każdej porze roku zachwyca. Dlaczego? Sami zobaczcie.

dziewczynka-z-konewka-dokadkolwiek-dokądkolwiek.pl-dokądkolwiek
Dziewczynka z konewką, Białystok, Polska

Zjeść prawdziwie podlaskie dania ziemniaczane tylko na Podlasiu

Podlasie to raj dla kochających ziemniaki, pyry, kartofle, bulwy, czyli osób takich jak ja ;). Babka ziemniaczana, kiszka, placki i królowie wszystkich dań ziemniaczanych, czyli kartacze (zwane również pyzami, w zależności od regionu Podlasia). Wszystkie potrawy z cebulką lub okraszone podsmażonym boczkiem z cebulą… Na samą myśl ślinka mi leci 🙂 Nie ma nic bardziej podlaskiego w kuchni niż dania z ziemniaków. Najpyszniejsze oczywiście robią podlaskie mamy i babcie, co jednak nie znamy takiej? Z czystym sumieniem mogę polecić restaurację ,,Jarzębinka’’, która znajduje się w Supraślu. Wielokrotnie testowaliśmy i zawsze wychodziliśmy z tego miejsca z pełnym brzuchem i zadowoleniem.

kartacze- podlaskie jedzenie- dokadkolwiek-dokądkolwiek
Kartacze, najlepsze ziemniaczane danie na Podlasiu

Na Podlasiu obowiązkowo musisz napić się bimbru i zagryźć ogórkiem kiszonym

Pojedzone? To może teraz czas popić ;). ,,Duch puszczy’’ brzmi ciekawie i tajemniczo? Ciekawie to dopiero robi się, gdy go skosztujecie. Legenda głosi, że gdzieś w lasach Czarnej Białostockiej (ale również i w Puszczy Knyszyńskiej czy Puszczy Białowieskiej) pędzony jest, najwyższej klasy bimber. Zdobyć go to nie lada wyczyn, jednak wart włożonego wysiłku o czym może przekonać się każdy szczęśliwiec uraczony ów trunkiem. Jak tradycja nakazuje, życiodajnego naparu z drożdży i cukru, nie można zapijać. Jedynym odstępstwem od reguły jest zagryzienie, niezwykle wysokiego procentarzu, kiszonym ogórkiem lub w ostateczności zapicie wodą, po wcześniej wspomnianych, ogórkach kwaszonych.

Bimber Puch Puszczy, Podlasie, Polska
Bimber Duch Puszczy, Podlasie, Polska

Przepłynąć na tratwie Śliwno

Kładki leżą na terenie rozlewiska w Narwiańskim Parku Narodowym. Nie jest to zwyczajny most, ponieważ daje możliwość przebycia trasy w urozmaicony sposób. Na jej szlaku znajdziemy samoobsługowe tratwy, które napędzone siłą własnych rąk przetransportują nas na drugą stronę. Dodatkowo co kilkadziesiąt metrów istnieje możliwość podziwiania rzeki Narwii z wieży widokowej. To nie lada gratka dla prawdziwych pasjonatów przyrody. 

dokądkolwiek-ewelina-i-filip-dokadkolwiek-dokądkolwiek.pl-dokądkolwiek-śliwno
dokądkolwiek-ewelina-i-filip-dokadkolwiek-dokądkolwiek.pl-dokądkolwiek-śliwno
Kładka Śliwno-Waniewo, Podlaskie, Polska

Kilka słów o Podlasiu na koniec

Jak sami widzicie Podlasie jest pełne atrakcji. Bogactwo kulturowe, niezwykłe krajobrazy, możliwości aktywnego spędzenia czasu powinno przyciągnąć wielu z Was. Może nie jestem obiektywna, bo to miejsce w którym się wychowałam, jednak nigdzie indziej nie spotkacie takich ludzi, takich wsi i takiego podejścia do życia jak właśnie w tej krainie zimna.

Tworząc tą listę staraliśmy się ukazać Wam, jak różnorodne jest nasze ukochane Podlasie. Ono naprawdę jest warte odwiedzenia. Wiem, że często w takich wpisach możecie przeczytać: ,,Każdy znajdzie tu coś dla siebie’’, ale uwierzcie mi na słowo, że w tym województwie dokładnie tak jest.  Jesteś fanem obcowania z naturą? A może jednak wolisz na sportowo spędzać wolny czas? Nie uwierzę, że znajdzie się tu osoba która nie lubi dobrze zjeść lub posmakować lokalnego trunku. To wszystko i jeszcze więcej oferuje województwo podlaskie. Śledźcie nas na bieżąco, aby odkryć kolejne sekrety malowniczego Podlasia. 

To jak, z kim widzimy się w najbliższym czasie?